آرایش رک

تمام آن چیزی که نیاز است در مورد آرایش رک بدانید!

علت مرتب سازی یا آرایش رک چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا علل و عواملی که باعث مرتب سازی آرایش رک می شود را بیان خواهیم کرد و ویدئویی از مرتب سازی Rack را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

هر سازمان و شرکتی که نیاز به یک شبکه کامپیوتری مجهز دارد، باید شروع به خرید تجهیزات گران قیمتی مانند سوئیچ، سرور، روتر، یو پی اس و … کند. پس برای محافظت از این دستگاه ها، تکنسین IT وظیفه مرتب سازی این تجهیزات و کابل های متصل به آن ها را در رک ها بر عهده دارد تا مانع از وارد شدن هر گونه آسیب احتمالی به این تجهیزات شود. نتیجه آنکه مرتب سازی آرایش رک از مهمترین کارهای مربوط به شبکه کامپیوتری می باشد.

علت و عوامل مرتب سازی و چیدمان Rack

عوامل گوناگونی باعث می شود تا یک رک کابل کشی شده به مرتب سازی چیدمان احتیاج داشته باشد که در زیر، اصلی ترین موارد را ذکر کرده ایم:

مشخص سازی کابل های به کار رفته در Rack:

در صورت نصب یک رک و قرار دادن تجهیزات شبکه در داخل آن، برای ایجاد ارتباط بین این تجهیزات به کابل شبکه نیاز است. در صورتیکه یک سازمان دارای شبکه بزرگ باشد، باید این کابل کشی به شکل استاندارد و درست انجام شود تا مسیر کابل کشی مشخص باشد تا در زمان ایجاد اشکال در سیستم، تکنسین با مشکل مواجه نشود. اگر این کابل کشی به صورت نامنظم انجام شود، آرایش رک بسیار نامرتب خواهد بود. برای بهتر انجام دادن کابل کشی در داخل Rack، می توانید از رنگ های مختلف کابل ها برای این کار استفاده کنید.

این مطلب را هم میپسندید
تایم لپس یک دقیقه ای از مراحل ساخت دیتاسنتر

توجه به گردش صحیح هوا در داخل Rack:

با توجه به اینکه تعداد زیادی دستگاه در داخل رک قرار می گیرد، هر کدام از این تجهیزات در زمان فعالیت خود گرما زیادی تولید می کنند که برای خارج کردن گرما، از فن های نصب شده در داخل رک ها استفاده می شود. در صورتیکه کابل کشی به شکل نامنظم انجام شود، گردش هوا به شکل صحیح انجام نمی شود و حتی احتمال آتش سوزی وجود دارد. پس آرایش رک در زمان کابل کشی از اهمیت بالایی برخوردار است.

عوامل موثر در چیدمان Rack

نوع Rack:

به طور کلی رکها در دو نوع دیواری و ایستاده و در ابعاد مختلف تولید می شوند. هر سازمانی با توجه به نیاز خود، به سراغ یکی از این دو نوع رک می روند.

توجه به نقشه Rack:

از مهمترین عواملی که در زمان نصب تجهیزات شبکه و کابل کشی باید به آن توجه کرد، نوع نقشه رک می باشد تا پس از نصب دستگاه ها با مشکلی مواجه نشویم و آرایش رک ایرادی نداشته باشد. در نتیجه اگر در زمان انجام کار به نقشه رک توجه داشته باشیم در صورت بروز مشکلی، بدون هیچ گونه دردسری می توان اشکال به وجود آمده را برطرف کرد مثلا محل قرارگیری یکی از دستکاه ها را جابجا کرد.

توجه به نحوه قرار گرفتن تجهیزات در داخل Rack:

برای آنکه فضای داخل رک را به شکل درستی تقسیم بندی کنید، به محل قرارگیری تجهیزات شبکه توجه ویژه ای داشته باشید. روش صحیح قرار دادن دستگاه ها در داخل Rack به این صورت است که تجهیزات سنگین مانند UPS و سرور را در طبقه پایین قرار می دهند. لوازمی مثل کیبورد و مانیتور را برای دسترسی راحت تر در طبقه وسطی و سوئیچ ها را بر اساس وزن در طبقه های بالایی قرار می دهند.

این مطلب را هم میپسندید
تسهیل فرآیند کابل کشی شبکه توسط لوبریکانت و فوم صنعتی

کابل کشی درست:

آخرین مرحله به کابل کشی مربوط می شود که مهمترین بخش در آرایش رک به حساب می آید. این مرحله به یک تکنسین متخصص نیاز دارد تا کار به شکل منظم و تمیز انجام شود.

برخی از تجهیزات مورد نیاز برای سامان دهی به رک

برای آنکه بتوان مرتب سازی آرایش رک را به طور کامل انجام داد، به لوازمی احتیاج است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • پچ پنل شبکه یا فیبر نوری
  • پاور ماژول
  • سینی ثابت رک ثابت و متحرک
  • نگهندارنده کابل شبکه افقی و عمودی
  • پچ کورد در انواع سایز
  • بست کمربندی پلاستیکی و چسبی
  • لیبل
  • بلوور
  • پانچ
  • لیبل زن

البته بسته به نوع آرایش از برخی از این تجهیزات استفاده نمی شود.

مطالب مشابه

فهرست